Kineziotaping
Tejpy pro úlevu při bolestech i přetížení
„Nejen sportovci občas potřebují uvolnit přetížené svaly a tejpy vás pomohou dostat do kondice.“
Indikace
- při bolestech páteře, kloubů, šlach a svalů
- při sportu - prevence, doléčení
- prodlužuje účinky masáže
- stabilizuje uvolněné blokády
- zlepšením průtoku krve a lymfy aktivuje ozdravné procesy
Kontraindikace
- nezhojené jizvy, poraněná pokožka, spálená pokožka (sluncem)
- varixy
- vystouplá mateřská znaménka a bradavice v místě lepení
- alergická reakce na tejp
- kožní problémy jako lupénka, ekzémy, plísně atd.
O kineziotapingu
Jedná se o výjimečnou techniku, která vznikla v minulém století v Japonsku. Jejím zakladatelem je chiropraktik Dr. Kenzo Kase.
Kinesio tejpy jsou elastické bavlněné pásky různých barev, jejichž váha a tloušťka je srovnatelná s lidskou kůží. Tejp propouští vzduch, je pružný, voděodolný a tudíž nebrání denní hygieně. Je na něm naneseno speciální vysoce hypoalergenní akrylátové lepidlo. Tyto vlastnosti umožňují několikadenní nošení a tím může léčebný proces probíhat 24 hodin denně, po celou dobu nalepení.
Jak tejpování funguje?
Specifickým nalepováním se pokožka zvlní a tím je podpořen krevní oběh i lymfatický systém. Prodlužuje se uvolnění svalů, účinek masáží a aktivují se ozdravné procesy.
Na rozdíl od pevných sportovních tejpů, které slouží k omezení nebo znemožnění pohybového stereotypu, kineziotaping neomezuje hybnost.
Aplikací těchto speciálních tejpů dochází k stimulačním účinkům na svalstvo, klouby, lymfu a nervový systém. Funkčnost tejpů spočívá především ve zvýšené cévní a lymfatické cirkulaci přímo pod tejpem a následném zvýšení látkové výměny. Základním cílem kinesio tejpování je zachování pohyblivosti a tím následné ovlivnění léčebného procesu.